THY ülkemizin bayrak taşıyan havayoludur. Bu ülkeye gönül bağı ile bağlı herkes, dünyanın neresinde olursa olsun görünce şöyle bir gülümser, selam durur ülkesine bayrağına. Sadece uçuş noktalarını değil, gönülleri de bağlar güzel ülkemize…

Şurada bazı şeylerin hakkını vermek istiyorum. Uçuş ekiplerinin tecrübe ve eğitimi, bakım ekiplerinin yeterliliği ve bakım periyotları ile kabin ekiplerinin servis kalitesi gibi konularda dünyada çok az havayolu THY ile rekabet edebilir. Aynı zamanda call Center takımları, bilet satış ekipleri de aynı şekilde hizmet kalitesi olarak çok üst düzeydedir.

Peki her şey mükemmel ise eleştiriler niye ?

İlk olarak uçak içi eğlence sistemi rakiplerine göre çok ama çok zayıf kalıyor. Filmlere yeni eklemeler yapılmıyor, yeni dizi ve belgeseller eklenmiyor. Maliyetli olduğunu biliyorum ancak rakipleriniz yapıyorsa sizde yapmak zorundasınız. Yerli film mesela olması gerekenden çok ama çok az. Neden Türk sinemasının tanıtımına destek olunmuyor ? Canlı TV kanalları çok yetersiz. İlla CNN veya TRT World izlemek zorunda mıyız? Ayrıca müzik arşivi de rakiplerine görece çok zayıf diyebilirim.

Bir diğer eleştiri konusu ise miles&smiles programı ile ilgili. Anlatırken mangalda kül bırakılmıyor ama karşılığı gerçekten çok zayıf.. Mesela Heathrow gibi dünyanın en önemli havaalanından birisinde lounge açılmamış. Sizi Star Alliance üyesi firmaların lounge yönlendiriyorlar. Tabii eğer doğru lounge gitmezseniz, uçağa yetişmek için ciddi efor sarf etmeniz gerekir. Misal Singapur Airlines lounge B6 yanında iken Lufthansa’nın başka United bambaşka bir yerde…

Eğer uçağa CIP ’den geçiyorsanız, hiç boşuna hava atmayın. Çünkü uçağa en son siz girdiğiniz için büyük ihtimalle kabin bagajınıza yer bulamayacak ve kabin ekibinin en arkaya götürmesini izleyeceksiniz. Dolayısıyla inerken de bagajınıza ulaşmak için tüm yolcuların inmesini beklemek zorunda kalacaksınız.

CIP demişken, merak edenler için iç hatlarda su, meyve suyu, çay ve kahve dışında bir içecek alternatifi, uçak içinde dağıtılan sandviçler ve mus ile Business de verilen kahvaltı ikramı dışında hiçbir şey yok. Dış hatlarda ise bunlara ek olarak alkol servisi ve pide veriliyor. Genelde oturmak için yer bulmak bile zor…

Yine CIP ’ten giriş yaptığınız için bagajınıza takılan o “priority” etiketleri var ya.. Hah onlara hiç güvenmeyin. Sadece şekil olsun diye takılıyor ve hiçbir zaman bagajınız öncelikli gelmiyor. Bagaj demişken THY bavul mahvetme konusunda gerçek bir ekol. Genelde kabahatlerini bildikleri için tazminat konusunda yormazlar ancak gittiğiniz yerde yarı açılmış, kırılmış ve içindekiler ıslanmış bir bavul ile kalmak hiç de hoş olmuyor.

Yine boarding esnasında “elit” ve “elit plus” kartların bir önceliği olduğunu düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Genelde bu kural hiç uygulanmıyor ve sizde sıra bekliyorsunuz. Business veya özel yardıma muhtaç değilseniz sıra bekliyorsunuz.

Ödül bilet uygulaması çok güzel ancak vergilerin bir bilet bedeli kadar çıkması biraz tuhaf kaçıyor. Vergileri de millerinizle ödemek isterseniz, önceden THY ile dünyanın etrafını birkaç kere dönmüş olmanız gerekiyor. O kadar yüksek mil istemiyor ki, sanırım vergilerini millerle ödeyen kimse de yoktur.

Uçak tipleri ve yaşı konusunda da rakiplerinin gerisinde kalıyor THY. Bu konuda çok ahkam kesmeyeceğim ancak aynı rotalarda uçtuğum diğer havayolları ile mukayese ediyorum sürekli. Uçak kalitesinde sıklıkla yaşanan problemler kulaklık girişlerinin çok zor çalışması veya hiç çalışmaması, masanın tam kapanmaması veya entertainment kumandasının veya dokunmatik ekranın yaşattığı sorunlardır.

THY kabin içinde ikram servisini “ücret içinde – bedava” veren nadide havayollarından birisidir. Bu çok değerli ve önemli bir özellik. Uçak içinde 330ml su için 5 EUR ödemek hiç akıllıca değil. Yemek tercihlerinde de THY standardın üzerinde. Genelde köfte-pilav veya makarna yahut tavuk-pilav veya makarna gibi üniversal menüleri iyi de hazırlıyorlar. Burada tek eleştirim daha önceden yapılan “yemek tercihi” sisteminin kaldırılması ve deniz mahsullerinin artık sadece business’de servis ediliyor olmasıdır.

Son olarak ise kabin bagajı sorunsalını irdelemek istiyorum. Check-in esnasında dikkat edilmeyen veya online check-in sayesinde hiç görülmeyen, kabin bagajı ebatlarının üzerinde eşyalar ve birden fazla kabin bagajı ile giren yolcular sayesinde uçağın koridoru ve MARS tipi körük tamamıyla insan doluyor. Kabin ekibi zor durumda kalıyor, yardımcı olmaya çalışsalar da bazı durumlarda nahoş durumlarla karşılaşıyorlar. Halbuki çok basit bir yöntem ile bu sorun çözülebilir. Uçağa geçerken boarding esnasında boarding pass ile kabin kontrolü de yapılır ve uygun olmayanlar aşağıya gönderilir.

Sonuç olarak bilhassa Miles&Smiles programında vaat edilen özel hizmetlerin verilmemesi veya kötü verilmesi, uçak içi eğlence sistemi eksikleri, bagaj teslimatlarındaki sorunlar benim gözüme çarpan aksaklıklardır. İnsan ve hizmet kalitesi bu kadar yüksekken böyle detayların başarıya gölge etmesi THY’ye hiç ama hiç yakışmıyor.

Published On: Nisan 9th, 2022 / Categories: Uncategorized /

Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Add notice about your Privacy Policy here.