Globalleşen dünyada artık bir yerlere seyahat etmek, modern insan için olağan bir durum haline gelmiştir. Son çeyrek asırda, insanoğlunun seyahat şekli hız, konfor ve güvenlik gibi sebeplerle havayoluna kaymıştır. Öyle ki, sıradan bir günde ve sıradan bir saatte dünyanın üstünde ortalama 13.000 uçak seyir halinde oluyor. Bu rakam sezonlara göre 20.000 ve üstüne bile çıkabiliyor. Bir uçağın ortalama 180 kişi aldığını düşünürsek, şu anda yaklaşık 2,3 Milyon kişi gökyüzünde seyahat ediyor diyebiliriz.

Elbette ki, bu yoğun trafik ve kalabalık beraberinde birtakım sorunları da getiriyor. Mücbir sebeplerde tabii ki yapacak bir şey yoktur genelde ama ya işletme kaynaklı sorunlarda haklarınızı biliyor musunuz?

Sınırsız iletişim hakkından 600 EUR varan maddi tazminata, içecek ve/veya yemek ikramlarından konaklamaya, bilet ücretinin iadesinden ulaşım hakkına kadar birçok hakkınız var.

Öncelikle şunu belirtelim ki, uçuş haklarınızı kaybetmemeniz için temel şart “zamanında check-in yapmış” ve “zamanında olmanız gereken yerde olmanız”dır. Yani check-in bitiminden sonra bankoya geldiyseniz veya checkin yapmış olsanız bile boarding bitimine kadar belirtilen kapıda bulunmadıysanız, inisiyatif havayolundadır ve satın almış olduğunuz biletin özel şartları uygulanır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bu konuda müthiş bir video hazırlamış. Uzun uzun okumaktansa, izlemenizi tavsiye ederim.

Bir noktayı da burada belirtmek istiyorum. Hakkınızı ararken ölçülü, saygılı ve anlayışlı olun. Sonuçta bu aksaklığın olmasını kimse istemez ve inanın bana, o anda orada görevli herkeste o aksaklığı çözmeye çalışıyor. Memnuniyetsizliğinizi de mutlaka dile getirin.  Ancak yine ölçülü ve saygılı olarak, lisanı münasip ile. Aksi takdir de hukuki sıkıntılar yaşayabileceğiniz gibi, birçok havayolu şirketinin “black list”i vardır ve oraya işlenirseniz bir daha o havayolu sizi bir daha uçurmaya bilir. Sonuçta, nasıl yolcunun havayolunu seçmek gibi özgürlüğü varsa, havayolu şirketlerinin de kime hizmet verip kime veremeyeceği kendi kararıdır.

İyi yolculuklar…

https://www.youtube.com/watch?v=w2ktNy-KoGk

 

Published On: Mart 9th, 2020 / Categories: Uncategorized /

Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Add notice about your Privacy Policy here.