Bugün sizlere 25 yılı aşan dostluklar ve binlerce değerli hatıra biriktirdiğim; kıssadan hisse hayatımın önemli bir bölümünü geçirdiğim Moskova’yı ve Rusları anlatacağım. Rusya ve Rus Milleti 1992 yılında üniversite öğrenimi için gittiğimden beri hayatımın hep önemli bir yerinde olmuştur. Ana dil seviyesinde bir Rusça ’ya sahip ve Rus kültürünü bütün olarak içselleştirmiş olmam beni Ruslarla çok iyi ve güçlü ilişkiler kurabilen birisi haline getirmiştir. Hatta Rus halkının ve Moskova’nın SSCB’deki halini bilen ve hatırlayan çok nadir yabancılardan birisi olduğumu da söyleyebilirim.

Moskova için bir yazı yazılacaksa elbette ilk cümleler iklim olur. Her ne kadar Rusya Federasyonu’nda St. Petersburg’da dahil olmak üzere birçok kent Moskova’dan çok daha soğuk olsa da bizim gibi ılıman iklim kuşağı insanları için Moskova” soğuk” bir iklime sahiptir. Yılın 5 ayında ortalama sıcaklık eksi derecededir. Yanlış hatırlamıyorsam 2008 yılının aralık ayında kısa bir süre sıcaklıklar +5C’ üstüne çıkınca televizyon programlarında “doğanın çok zarar gördüğünü” anlatmışlardı. Rus kültürüne göre doğa “her sonbaharda ölür ve her ilk baharda yeniden doğarmış”.

İkinci yazılması gereken konu ise elbette trafik. Müthiş bir metro ağı, yeterli seviye de ve alternatifli toplu taşıma sistemi, oldukça geniş caddelere rağmen acayip bir trafik sorunu vardır Moskova’da. Bilhassa Sadovoe Kaltso üstünde ve içinde, Kutuzosvki, Leninskie, Stromina ve Leningradski gibi şehir içinden dışına doğru bağlantı caddelerinde, Tverkaya gibi merkez cadde de hemen hemen günün her saatinde trafik olur. Trafikte alkol sınırı filan yoktur “0” dır. Hatta biraz fazla kefir veya kvas (mayalı alkolsüz (>1%) Rus içkisi) içmeniz bile sorun yaratabilir.

Ben Moskova’ya “turist” gözüyle hiç bakmadığım için sizlere “şunu da görün, bunu da yapın” gibi tüyolar veremeyeceğim. Ama Krasnaya Ploshad, Kremlin, Bolshoy Teatr gibi noktalara mutlaka gidersiniz.

Zaharova BBC’nin dünyanın en etkili 100 kadını listesindedir.

Rus kültürünün en dikkat çekici yanı isimleri kısaltmalarıdır. Nataşa – Natalya, Dima – Dmitri, Saşa – Aleksandr, Alya – Aleftina, Katya – Katerina demektir. Samimi olmadıkları ve resmi hitap etmek gerektiği zaman insanlara soyadı ile hitap ederler. Herkesin 3 ismi vardır. Adı, Baba Adı, soyadı. Vladimir Vladimirovich Putin, Maria Vladimirovna Zaharova gibi. İlginç olarak çok kısıtlı bir isim alternatifleri vardır. Diğer kültürlerden devşirilmiş isimlerde olmasa bütün ülke en fazla 20 çeşit isim taşıyor olurdu.

Ruslar genelde sıcak kanlı ve eğlenmeyi seven bir toplumdur.

Ruslar tahmin edilenin aksine genelde sıcak kanlı ve hemen kaynaşmaya yatkın bir millettir. Sizin yaklaşımınız burada belirleyici olacaktır. Genelde medeni, yardımsever ve hatta açık ellidirler. Rus erkeklerinin içkiye düşkünlükleri malumdur ve Rusya Devletinin “alkol bağımlılığı” ile ciddi mücadelesi vardır. Saat 10’dan sonra alkol satışı yasaktır. Hemen her erkek bir sporu iyi derecede yapar. Fiziklerine dikkat ederler. Göbekli genç bir Rus görmeniz oldukça zordur. Evliyken ailelerine yeterince sadık olamasalar da boşanırken malın büyük kısmını karısına ve çocuklarına bırakırlar. Yine Rusya’da kanunlar hiçbir zaman çocuğun velayetini babaya vermez.

Rus kadınları güzelliklerinin yanı sıra son derece çalışkandırlar. Yabancı şirketler kritik pozisyonlara lokal istihdam yapacaklarsa genelde kadınları tercih ederler. Yine bir Rus kadınını tramvay kullanırken, sokakta tezgahta bir şeyler satarken ve hatta inşaat işlerini yaparken bile görebilirsiniz. Sanılanın aksine Ruslar diğer batılı ülkelere nazaran çok daha konservatiftirler. Rus kadınları, bir ortamda başka erkeklerle tokalaşmaz, erkekler kadınları başları ile selamlar. Rusların para tasarruf edememe sorunları da ilginç bir noktadır. İhtiyaçlarını giderdikten sonra kalan bütün parayı büyük bir keyifle harcarlar.

Rus kadınları güzel oldukları kadar, çalışkandırlar.

Ruslar eğlenmeyi severler. Cuma ve cumartesi akşamları clublar, restoranlar, lounge ve kafe gibi sosyalleşme alanlarında rezervasyonunuz yoksa yer bulma şansınız son derece azdır. Genelde çift olarak eğlenseler de kadın kadına bir disko veya lounge gidip eğlenmekte Ruslarda sıkça görülen bir davranıştır. İşte tam olarak yabancıların anlamadığı şey budur. Bu kadınlar sanılan gibi “erkek filan aramıyorlar”. Clubta tanışmış ve hatta gece boyu dans etmiş olmanız da onların gecenin kalanını ve hatta hayatının kalanını sizinle geçireceği anlamına gelmiyor. Clubtan sonra evlerine giderler ve hayatlarına devam ederler. Medeni bir şekilde bir kadının yanına giderek, konuşabilirsiniz. Asla abartı bir tepki almazsınız. Eğer ret edilirseniz uzatmayın, reçineli iltifatlara, alevli meyve tabaklarına filan gerek yok. Rusya’da “hayır” bir kez söylenir. Bunu da gurur meselesi yapmayın.

İş hayatında Ruslar genelde ciddi ve analitiktirler. Randevularını saat 10’da diye vermek yerine saat 10 sularında diye verirler ve 15dk bir gecikme fazlaca sorun edilmez. Söz ve güven son derece önemlidir. Yalan, mübalağa gibi davranışlar Rus ticari kültüründe asla affedilmez. Anlaşmazlıkları çözmek için hukuka gitmekten pek hoşlanmazlar. Bu tarz sorunları çözen “abiler” vardır. Uzun vadeli plan yapmayı pek sevmezler. Gün ve gün ilerlemeyi tercih ederler. Birçok kültürden farklı olarak Ruslar çalışma hayatında mesai arkadaşlarına çok bağlı ve sadıktırlar. İş yerinde rekabet pek hoş karşılanmaz. Planlama becerileri düşüktür. İşleri son anda yapmak, biriktirmek aslında tembellikten değil öncelik listesi ve planlama yapmamaktandır.

Ruslar lüksü çok severler. Milyar dolar sahibi oligarklardan tutunda, asgari ücret ile çalışan emekçiye kadar herkes alabileceği en pahalı eşyaları alır, giyer, kullanır. Bu lüks sevgisi yeni jenerasyon Ruslarda dış görünüşe aşırı önem verme gibi bir sorun yaratmıştır. Özel günlere büyük önem verirler. Doğum günü, evlilik yıldönümü gibi özel tarihler haricinde yılbaşı, pasha (paskalya), ordu günü, zafer günü, okulların açılışı ve kapanışı coşku ile kutlanır. 8 Mart kadınlar günü resmî tatildir ve hayatınızda tanıdığınız tüm kadınların gününü kutlamanız beklenir.

Bir yere davetliyseniz ve yemekli ise hazırlıklı olun. Davet sahibinden başlayarak sizde dahil herkes kısa bir konuşma yapacak ve her konuşmanın ardından bir shot votka yuvarlayacaksınız. Boş şişeyi masada bırakmaz, boş kadeh tokuşturmazlar. Bu arada Ruslar sadece 1 defa öpüşür.

Snegorochka Rus kültüründe önemli bir yer tutar.

Rus kültüründe Noel Baba’nın Snegorochka “Kar Prensesi” adlı bir torunu vardır ve çok değer verilir. Yine iki tane yılbaşları vardır. 1 Ocak ve 14 Ocak. 13 Sayısını pek sevmezler, sarı renk hediye vermezler ve çift sayıda çiçek almazlar, cüzdan, çorap, ayna, kozmetik, mendil hediye etmezler. Genç bir kadına “inci” hediye etmek hiç hoş karşılanmaz. 

Rus kültürü hakkında bazı Galatı Meşhurları da yazarak yazımızı bitirelim.

 • Borş çorbası Rus değil Ukrayna kültürüne aittir.
 • Stalin Rus değil, Gürcü’dür.
 • Yuri Gagarin selvi boylu bir pilot değil, sadece 1.57 boyundaydı.
 • Kalinka kadın ismi değil ağaç ismidir.
 • Rusya alkol tüketiminde dünya birincisi değil sekizincisidir.
 • Kiev, Moskova’dan daha eski bir şehirdir
 • Rusya’da bir değil tam yedi tane Kremlin vardır.
 • Ruslar boks, basketbol ve buz hokeyini futboldan çok takip ederler.
 • Nataşa bir isim değil Natalya isminin kısaltmasıdır.
 • Çarlık Rusya’sında başkent St. Petersburg idi. Moskova SSCB ile başkent oldu.
 • KGB 1991 yılında kapatılmıştır.

Na Zdorovye…

Published On: Ekim 6th, 2019 / Categories: Uncategorized /

Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Add notice about your Privacy Policy here.